Karikatür Oscarları verildi

Yarışmaya bu yıl 63 ülkeden 641 sanatçı 2.220 karikatürle katıldı

Toplumlararası uzlaşmayı, sevgiyi, dostluğu, özgürlüğü ve barışı karikatürle yayma hedefiyle Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 34’üncüsü düzenlenen ‘Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın kazananları 30 Kasım’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törenle ödüllendirildi.

Ödül töreni öncesinde ödüllü karikatüristler, Yaratıcı Çocuklar Derneği’nden genç çizerlerle atölye çalışmasında bir araya geldi.

Dünyanın dört bir yanından karikatürleri ve karikatüristleri evrensel bir platformda buluşturan 34. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın ödül töreni, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yapıldı. Kanal D Ana Haber sunucularından Gözde Atasoy’un takdimiyle gerçekleştirilen ödül törenine Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Doğan Holding CEO’su Yağmur Şatana, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Volkan Vural, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Erol Çamur, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa, Ekavart Gallery Yönetim Kurulu Başkanı İnci Aksoy, Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin ve CNN Türk Program Koordinatörü Aslı Öymen gibi birçok isim katıldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Deniz İncedayı ve Prof. Dr. Kayhan ÜLKER, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Nihal Kafalı, aynı zamanda serginin küratörlerinden olan Grafik Tasarım Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Başak Ürkmez ve diğer öğretim görevlileri de ödül töreninde yer aldı.

Seçici kurulun 641 sanatçı ve 2.220 karikatür arasından yaptığı değerlendirme sonucunda birinciliği kazanan Ross Thomson (İngiltere), ikinciliği alan Shahram Rezaei (İran), üçüncülüğe değer bulunan Raimundo Rucke Santos Souza (Brezilya) dünya çapında ‘Karikatür Oscarları’ olarak tanınan ödüllerine kavuştu. Birincilik ödülünü kazanan Ross Thomson’a ödülünü Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan takdim etti.

Bu yıl "Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” teması altında çizilen karikatürler arasından, Özel Ödül Türkiye’den Fethi Gürcan Mermertaş’ın karikatürüne verildi. Seçici Kurul ayrıca Luc Descheemaeker (Belçika), Muhamed Djerlek (Sırbistan), Darko Drljevic (Karadağ), Ehsan Ganji (İran) (2 ödül), Vasco Gargalo (Portekiz), Alessandro Gatto (İtalya), Dokhshid Ghodratipour (İran), Krzysztof Grzondziel (Polonya), Silvano Mello (Brezilya), Raimundo Rucke Santos Souza (Brezilya), Ross Thomson’u (İngiltere) Başarı Ödülü’ne değer gördü.

Hanzade Doğan Boyner: “Sanatçıların birleştiği, karikatürün devamlılığını sağlayan ve karikatür çizerlerini cesaretlendiren bir platform sunuyoruz”
Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasını, bir platform olarak gördüklerini belirterek “Bugüne kadar yarışmamıza 137 ülkeden 7.800'ü aşkın sanatçı, 85.000 civarında karikatür ile katıldı. Karikatür çizerleri, gerçekten değerli kişiler çünkü yetenekleri ile toplumun önemli sorunlarına ışık tutuyorlar. Ulu önder Atatürk’ün de dediği gibi sanatçı aslında bizlere ışık tutuyor. Biz de bugün burada sergilenen eserlerde bu ışığın yansımalarını görüyoruz. Vakıf olarak bizim hedefimiz, Türkiye’de eğitime, sanata destek olmak; çağdaşlaşma dediğimiz yolda giderken eğitimden sanata ve kültüre elimizden geldiğince katkı sağlamak. Çok önem verdiğimiz konulardan biri de tabii ki cinsiyet eşitsizliği. Bu nedenle, geçtiğimiz yıldan başlayarak yarışmamızın içinde “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ adı altında özel bir kategori açtık. Bu sene bu kategoride özel ödülü bir Türk vatandaşının kazanmış olması bizler için ayrı bir gurur konusu oldu.” diye konuştu.

Ödül töreni öncesinde, Yaratıcı Çocuklar Derneği’nden genç çizerler Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ödüllü karikatüristlerle bir araya geldi. Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan'ın katılımıyla  gerçekleşen atölye çalışmasında hem birlikte çizimler yapıldı hem de sıcak dostluklar kuruldu.

Ödüllü karikatürler karikatür severlerle buluşacak 
34. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni sonrası kazanan karikatürler, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Başak Ürkmez ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Umut Südüak’ın küratörlüğünde hazırlanan sergide 8 Aralık Cuma gününe kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimar Sinan Salonu’nda ziyarete açık olacak.

Ödüllü karikatürler her yıl olduğu gibi bu yıl da 22 Aralık tarihine kadar Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde meraklılarıyla buluşacak.