Teknoloji, Kullanalım Ama Esiri Olmayalım!

Her yıl düzenlediği Uluslararası Karikatür Yarışması ile karikatürü evrensel bir boyutta ele alan Aydın Doğan Vakfı, düzenlediği yeni sergiyle önemli bir toplumsal soruna parmak basıyor. 80.000’e yakın karikatürün yer aldığı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması arşivindeki karikatürler “Teknoloji’nin esiri miyiz?” sorusunu gündeme taşımak amacıyla bir sergide buluşuyor.

Türkiye genelinde 46 milyon aktif internet kullanıcısı bulunuyor. 42 milyon aktif sosyal medya hesabı bulunan Türkiye’de internet kullanıcıları gün içerisinde ortalama 4 saat 14 dakikayı internette geçiriyor. Yani hayatımıza teknoloji mi yön veriyor? Oysa teknoloji insanın kullanması için var ve daha yararlı olması için sürekli geliştiriliyor. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmamız lazım, ama tutsak olmadan; kullandıktan sonra bırakıp kanlı canlı, gerçek dostlarımıza dönerek... Bir kez daha düşünelim: hayatımızı makinelere tutsak olarak mı geçireceğiz, insan ve doğanın canlılığı ile dost olarak mı?

Giderek bir toplumsal sorun haline gelen ‘teknoloji bağımlılığı’na karikatüristlerin gözünden bir yorum getirmeyi amaçlayan Aydın Doğan Vakfı, arşivindeki 80 bine yakın karikatür arasından derlenen bir seçkiyi sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Aydın Doğan Vakfı tarafından her yıl düzenlenen ve dünya karikatürünü evrensel bir boyutta ele alan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, bugüne kadar 137 ülkeden 7,800 sanatçıya ev sahipliği yaptı.