37. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması

Şiddet ve ayrımcılığın evrensel ve etik normları tehdit ettiği modern dünyada, hoşgörü duygusu her zamankinden daha çok önem kazanmaktadır. Karikatür de hoşgörü ve sağduyuya dayalı, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun temel yapıtaşları arasında yer almaktadır. Bu düşünceden hareketle düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması bugün dünyada “Karikatürlerin Oscar”ı olarak bilinmektedir.

Dünyanın dört bir yanından, gündem konularının mizahi bir şekilde sanatla harmanlandığı, otoritelerce karikatür dünyasının en önemli yarışması olarak benimsenen serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na bu yıl tam 83 ülkeden 930 sanatçı ile yaklaşık 4.500 başvuru oldu.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması her yıl Türkiye’de Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenmektedir. Yarışma, tüm ülkelerin profesyonel ve amatör karikatüristlerine açıktır. Seçiciler Kurulu uluslararası üyelerden oluşmaktadır. Anita Kunz'un (Kanada) başkanlığını yaptığı seçici kurulda: Ercan Akyol (Türkiye), Latif Demirci (Türkiye), Selçuk Demirel (Türkiye), Shahrokh Heidari (İran), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Piyale Madra (Türkiye), Peter Nieuwendijk (Hollanda), Tan Oral (Türkiye), Cristina Sampaio (Portekiz)  ve Yuko Shimizu (Japonya) yer aldı.

Getiriliyor...