38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması

Şiddet ve ayrımcılığın evrensel ve etik normları tehdit ettiği modern dünyada, hoşgörü duygusu her zamankinden daha çok önem kazanmaktadır. Karikatür de hoşgörü ve sağduyuya dayalı, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun temel yapıtaşları arasında yer almaktadır. Bu düşünceden hareketle düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması bugün dünyada “Karikatürlerin Oscar”ı olarak bilinmektedir.

Dünyanın dört bir tarafından farklı düşünce ve inançları karikatüre döken sanatçıları bir araya getiren ve sanatlarını ifade etmelerine olanak sağlayan yarışmaya, bu yıl 63 ülkeden 564 karikatürist, toplam 1.531 eserle katıldı.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması her yıl Türkiye’de Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenmektedir. Yarışma, tüm ülkelerin profesyonel ve amatör karikatüristlerine açıktır. Seçiciler Kurulu uluslararası üyelerden oluşmaktadır. Portekiz'den Antonio Antunes'in başkanlığını yaptığı seçici kurulda: Ercan Akyol (Türkiye), Liza Donnelly (ABD), Gürbüz Doğan Ekşioğlu (Türkiye), Pol Leurs (Lüksemburg), Piyale Madra (Türkiye), Fawzy Morsy (Mısır) , Tan Oral (Türkiye) ve Marlene Pohle (Arjantin) yer aldı.

Getiriliyor...