12. Aydın Doğan Vakfı Hürriyet Uluslararası Karikatür Yarışması

“Uluslararası Hürriyet Karikatür Yarışmaları’nın albümleri, yarışmaların sonuçlanmasından hemen sonra yayınlanıyordu.

12’ni yarışmanın albümü, bu geleneği istemeyerek bozmamızı gerektiren nedenler yüzünden gecikmeli bir şekilde çıktı.

Gecikme, dünyanın “1” numaralı karikatür yarışması olarak isimlendirilen “Uluslararası Simavi Karikatür Yarışması”nı organize eden Hürriyet Vakfı ile bu Vakfın kontrolü altında bulunan Hürriyet Gazetesi’ni yöneten Simavi ailesinin yayıncılık hayatından çekilmesi kararı ile ilgiliydi.

Bu kararın doğal sonucu, Hürriyet Grubu 28 yıldan beri Türkiye’de Milliyet Gazetesi ile çeşitli gazete ve dergileri de yayınlayan Sayın Aydın Doğan’ın yönetimi altında çalışmalarını sürdürmeye başladı.

Aydın Doğan bu çalışmalarla birlikte Hürriyet Vakfını da çatısı altına alan (….) Aydın Doğan Vakfının kurulmasını sağlayarak, Hürriyet Uluslararası Karikatür Yarışması’nın da devam ettirilmesini istedi. Böylece gecikmeli de olsa bu yarışma kendi alanındaki zirve yarışını sürdürecek.

Hürriyet Uluslararası 13. Karikatür Yarışması 1996 Haziran ayında sonuçlanacak, bu yarışmanın ödül töreni de yine 1996 Ekim ayında yapılacaktır.

Böylece hoşgörü alanında çok önemli bir yeri bulunan karikatür sanatı, Hürriyet Uluslararası Karikatür yarışmaları ile yine her yıl çeşitli ülkelerdeki yüzlerce sanatçıyı buluşturacak, onların yapıtlarını ödüllendirecek ve sergileyecektir.

Karikatür sanatını desteklemeye devam edecek olan Aydın Doğan Vakfı’nın kontrolü altında başta Hürriyet ve Milliyet Gazeteleri olmak üzere, günlük haftalık ve aylık yazılı basın organları, radyolar ve televizyonlar bu yarışmanın sürdürülmesine katkıda bulunacağı bilinmelidir.

Bu arada, bu yarışmayı kuran 1994 yılına kadar desteğini sürdüren Sayın Belma ve Erol Simavi’lere teşekkür etmenin yerine getirilmesi bir görev olduğunu da söylemek istiyoruz.”

Orhan Birgit
Genel Müdür
Hürriyet Vakfı/Aydın Doğan Vakfı
1994

Seçiciler Kurulu uluslararası üyelerden oluşmaktadır. Jean Gourmelin (Fransa) başkanlığını yaptığı seçici kurulda: Semih Balcıoğlu (Türkiye), Gürbüz Doğan Ekşioğlu (Türkiye), Ali Ulvi Ersoy (Türkiye), Brad Holland (ABD), Albert Poch (Romanya) ve Turhan Selçuk (Türkiye) yer aldı.